Tıbbi Onkoloji Derneği Canlı Yayın

 

Teknolojinin hızla ilerlemesi ve akıllı telefonların hayatımızın vazgeçilmezi olmasından dolayı, alışkanlıklarımız da artık değişiyor. Önceleri bilgiye ulaşmak zor iken artık cep telefonlarına yüklenen programlar ile anında birçok işlem yapılabilmektedir. Bu bölümde bir Onkoloji Hekiminin cep telefonunda olmazsa olmaz 10 uygulama ile bilgi verilecektir.

  1) ONCOassist™  Meme kanseri, akciğer kanseri, kolon kanseri vb. kanserlerde risk hesaplama araçlarının yanı sıra onkoloji pratiğindeki neredeyse bütün hesaplama ve risk formüllerini içerisinde barındırmaktadır. Toksite araçlarının yanında, ilaç bilgilerine de bu uygulama sayesinde ulaşabilirsiniz. Bu uygulamaya kısaca onkoloji hekiminin alet çantası diyebiliriz.
  2) CTCAE Plus “Common Terminology Criteria for Adverse Events” kısaltması olan bu uygulama ile onkoloji pratiğinde rastlanılan yan etkilerin güncel versiyonlarına hızlıca erişebilir, aynı zamanda ECOG, Karnofsky ve Lanky performans skalalarına da bir tık ile uygulama içerisinden ulaşabilirsiniz.
  3) CANXER TNM Cancer Staging Calculator  Evreleme günlük pratiğimizde bazen onlarca defa yapmak zorunda kaldığımız işlemlerden biridir. Güncel TNM’e bu uygulama ile hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Diğer uygulamaların bünyesinde TNM listesi olsa da bu uygulamada Hastanın T-N-M’ini bularak, hastalığın evresini kağıt ya da kalem kullanmadan ekranınızda görebilirsiniz.
  4) Drugs.com Medication Guide  İlaç etkileşimleri ve yan etkileri konusunda her klinisyenin kullandığı bazı uygulamalar bulunmaktadır. Bu uygulama yan etki ve kullanım dozları temelli bir uygulama gibi görünse de 24,000 ilaç hakkında neredeyse bütün bilgileri bulabileceğiniz bir uygulamadır. Veri tabanı olarak “IBM Watson Micromedex”, “Cerner Multum™” Wolters Kluwer™ ve başka kaynaklardan faydalanmakta ve ilacın ismini yazmaya başladığınız anda bile sizi doğru sonuca götürebilmektedir.
  5) ESMO Interactive Guidelines  Avrupa Tıbbi Onkoloji Derneği (ESMO) kılavuzları uzmanlar tarafından geliştirilmiş olup kullanıcılara en son bilimsel araştırmalara dayanan tedavi önerileri sunar. Onkoloji hekimlerine yardımcı olmak için çeşitli etkileşimli tedavi algoritmaları, tablolar, hesap makineleri ve puanlamalar kullanılabilir. Bu interaktif uygulamada, seçenekler üzerinden ilerleyerek, uzun tedavi algoritmalarında kaybolmadan ilerleyebilirsiniz.
  6) Calculate by QxMD  Onkoloji pratiğimizde bir elimizde hesap makinesi bir elimizde ise formüller... Bu uygulama sayesinde sadece onkoloji pratiğinde değil bütün tıp dallarının ihtiyacı olan formüller program halinde sunulmaktadır. 300'den fazla benzersiz hesap makinesi ve karar destek araçları ile büyük bir sorundan sizleri kurtaracaktır.
   7) Clinical Trials Companion  Bir onkolog için en önemli konulardan birisi hiç şüphesiz ki klinik araştırmalardır. Bu uygulama sayesinde türkiye’de ve dünyada yapılan klinik araştırmalar hakkında bilgi edinebilirsiniz. Binlerce klinik araştırma içerisinde ne aradığınızı bilmek bazen kolay olmayabilir. O yüzden uygulamanın “learn” modülüne tıklayarak arama bölümüne ; “turkey breast cancer pembrolizumab” şeklinde aratarak ülkemizdeki meme kanseri araştırmalarının pembrolizumab ile olanları liste halinde bulabilirsiniz.
    8) Google Keep - Notlar ve Listeler  Aklınızdakileri hızlı şekilde kaydedin ve daha sonra doğru zamanda veya doğru yerde onlarla ilgili hatırlatıcı alın. Hareket halindeyken konuşarak sesli bir not girin, otomatik olarak yazıya dönüştürülsün. Bir posterin, makbuzun ya da dokümanın fotoğrafını çekin ve daha sonra kolayca düzenleyin veya arayarak kolayca bulun. Chrome tarayızınıza eklentisi olarak ekleyerek internette okuduğunuz kısa notlarınızı tek tıkla Google hesabınızda yedekleyerek, telefonunuzdan okuyabilirsiniz.
   9) Microsoft Office Lens - PDF Scanner   Günün yoğunluğunda dökümanları bir yerden diğer yere aktarmak çok zordur. Kimisi pdf, kimisi tarayıcıdan çıkmış olmasını kimi ise Word formatında ısrar eder. Gün içerisinde bu tarz yazışmalarınızı profesyonel yapmak için bütün onkoloji hekimini olmazsa olmazı olan bir , evrak tarama programıdır. Birçok özelliği bulunan programınen dikkat edici özelliği “beyaz tahta” sekmesine tıklayarak bütün evraklarınızı fotokopi makinasından çıkmış gibi pdf’e dönüştürebilmesidir. 
   10) Radyo Kulesi   Müzik ruhun gıdasıdır ve bazen günde 10 dakikalık müzik dinlemek, günün bütün stresini alabilir , beynimizin arka planımızda çalışan gereksiz işlemleri kapatıp, ön belleğimizi rahatlatabilir.  Arabeskten klasik müziğe, cazdan spor haberlerine kadar istediğiniz kategoride seçilmiş radyolar arasında gezinebilir; dilerseniz istediğiniz radyoyu ismiyle aratarak favorilerinize ekleyerek kolayca erişebilirsiniz. En sevilen, en popüler 1000'den fazla radyo kanalına tek bir uygulamada.

 

 

Uzm.Dr.Yakup İriağaç

Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi, Tıbbi Onkoloji BD