Dernek Hakkında Tıbbi Onkoloji Derneği Haberler

Prof. Dr. Er: Kanser tedavi edilebilir bir hastalık

Derneğimiz yönetim kurulu üyesi Prof. Dr. Özlem Er, kanserin teşhis ve tedavisinde dikkat edilmesi gereken noktalara dair açıklamalarda bulundu. Hasta, doktor ve hasta yakınlarını, sacayağı gibi birlikte düşündüklerini belirten Prof. Dr. Er, “Bilinçlenme ve farkındalığın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü erken tanı, tedavi başarısını artırıyor.” dedi.İstiklal Gazetesi’nden Fatma Tüz Zehra Babürşah’ın sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Özlem Er, kanserin, tek bir kişinin değil, tüm aileinin hastalığı olduğunu belirterek, “Hastalık, aileyi ve yakınlarını da etkiliyor. Dolayısıyla biz kanser tedavisinde hasta, doktor ve hasta yakınlarını bir üçgen gibi sacayağı gibi birlikte düşünüyoruz.

KANSER TEK KİŞİNİN HASTALIĞI DEĞİL

Bu bağlamda web sitemizde onkoloji hakkındaki son gelişmeleri paylaşıyoruz. Ayrıca kemoterapinin etkileri ve yan etkileri konusunda bilgilendirme yapıyoruz. Onko TV Youtube kanalımızdan da bütün kanserler hakkında hem tanı hem de tedavi ile ilgili gelişmeleri, hastalarımızla ve yakınlarıyla paylaşıyoruz. Hep vurguluyorum; hastalarımız ve yakınlarımızla diye... Çünkü kanser tek bir kişinin hastalığı değil.” uyarısına vurgu yaptı.

'TOK YATIP KORKULU RÜYA GÖRMEKTENSE…'

Bu hastalıkla mücadelede bilinçlenmenin çok önemli olduğuna yineleyen Prof. Dr. Er, "Ne derler ‘tok yatıp, korkulu rüya görmektense; aç yatmak evladır!"Hep korkmaktansa; eğer kanserse kanser; değil ise değil olduğunu öğrenmek önemli. Erken tanı için tarama programlarımız var. Türkiye bu açıdan şanslı; erken teşhis merkezlerimizde birçok test ücretsiz yapılıyor. Yeter ki başvurun.” çağrısında bulundu.

KANSER TEDAVİ EDİLEBİLİR KRONİK BİR HASTALIK

Birçok kanser türünde erken tanı ve teşhisin hayati önem taşıdığını söyleyen Prof. Dr. Özlem Er, “Kanser tedavisinde yeni birçok gelişme sağlandı. Bugün artık kişiye özel tedavi uygulanıyor. Erken tanı sağlandığında vakalarda başarı oranı çok yükseliyor. Kanserin “öcü hastalık, amansız hastalık!” olarak nitelendirilmesini istemiyoruz. Böyle bir algıdan hiç mutlu değiliz. Bu hastalığın bir adı var. O ismi kullanabilir ve tedavi edebiliriz. Kanser tedavi edilebilir bir hastalık ve kronik hastalıklar sınıfına girdi.” dedi.

Derneğimiz Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Özlem Er’in verdiği röportajın tam metnini okumak için tıklayın.