Dernek Hakkında Tıbbi Onkoloji Derneği Haberler

ASCO 2018’e TTOD çıkarmasıTürk Tıbbi Onkoloji Derneği (TTOD), dünyanın en geniş katılımlı kanser kongresi ASCO 2018’in katılımcıları arasında yer aldı. Amerikan Klinik Onkoloji Derneği (ASCO) tarafından ABD’nin Şikago kentinde gerçekleştirilen kongrede, kanser tedavisindeki son gelişmeler ve yeni yaklaşımlar tartışıldı.Tüm dünyadan saygın onkoloji uzmanları ve kanser tedavisi sürecine dahil olan diğer branşlardan doktorlar ve bilim insanlarının katıldığı, dünyanın engeniş kapsamlı onkoloji kongresi ASCO 2018 sona erdi. En yeni klinik kanser çalışmalarının ilk kez açıklandığı Amerikan Klinik Onkoloji Derneği (ASCO) Kongresi, bu yıl 1-5 Haziran tarihleri arasında Şikago’da gerçekleştirildi. 30 binden fazla bilim insanının takip ettiği kongrede, pek çok kanser türünde uygulanan yenilikçi yaklaşımlar ve tedavi olanakları anlatıldı. Bu büyük bilimsel buluşmaya Türk Tıbbi Onkoloji Derneği de 100’ün üzerinde üyesiyle katılım gösterdi.ANA TEMA ‘KİŞİSELLEŞTİRİLMİŞ TEDAVİ’

En yeni tedavi yöntemlerinin ve çığır açacak yeni terapilerin tartışıldığı kongreye, tüm dünyadan 30.000’in üzerinde bilim insanı katıldı. ASCO Kongresinin bu yılki ana teması, kişinin ve tümörün genetik özelliklerine göre tedavi seçiminin belirlenmesi esasına dayanan “Kişiselleştirilmiş Kanser Tedavisi” (Making a Difference in Cancer Care with You) olarak belirlenmişti.İMMÜNO-ONKOLOJİ UMUT VERİYOR

Kongrede, cerrahi müdahale, radyaterapi, kemoterapi ve hedefe yönelik tedavilerin yanında, vücudun temel savunma mekanizması olan immün sistemle doğrudan çalışmayı hedefleyen immüno-onkolojinin, başta akciğer kanserleri olmak üzere tedavi sürecinde ciddi bir umut olmaya başladığı belirtildi.

ASCO Kongresinde, 2 yıllık takip döneminde mevcut standart tedavi seçeneğine kıyasla immüno-onkoloji kombinasyonlarla tedavi edilen ve ileri evre RHK, (Renal Hücreli Karsinom, böbrek tümörü) hastalarının yaşam süresi ve kalitesinin arttığı aktarıldı.İMMÜNO-ONKOLOJİ NEDİR?

İmmüno-onkoloji, kansere karşı geliştirilen yeni bir tedavi yöntemi. Geleneksel tedavi yöntemlerinde süreç, doğrudan kanserli bölge üzerine odaklanılırken, İmmüno-onkolojide tedavi, vücudun doğal savunma sistemi olan bağışıklık sistemininin kanserle mücadele etmesi üzerine planlanıyor. Farkındalığı artmış bağışıklık sistemi, kanser hücrelerinin yok edilmesinde daha etkili bir rol oynayarak iyileşme sürecini destekler.

GURUR VERİCİ ÖDÜL

Amerika Klinik Onkoloji Derneği (ASCO), 2018 Uluslararası Onkolojide Kadın Lider ve Mentor Ödülü’ne (2018 International Women Who Conquer Cancer Mentorship Award) geçen Mart ayında , İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü çocuk hematoloji-onkoloji uzmanı ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Rejin Kebudi’yi (60) layık görmüştü. Dünyanın onkoloji alanında en kapsamlı ve prestijli kongresi olarak gösterilen ASCO 2018’e katılmak üzere Şikago’da bulunan Prof. Dr. Rejin Kebudi ödülünü aldı.Ödül 150 ülkeden, 45 bin üyesi bulunan ASCO’nun Kanserle Savaş Vakfı tarafından her yıl onkolojide uluslararası düzeyde bir kadın lider ve mentor olarak olağanüstü başarı gösteren, meslektaşların klinisyen, akademisyen, araştırmacı olarak profesyonel ilerlemelerine önderlik eden bir kadın onkoloğa veriliyor. Yurtdışındaki çocuk onkolojisinde yetkin pek çok merkez ve kuruluşla da ortak çalışmalar yapan Prof. Dr. Kebudi’yi kutlar, başarılarının devamını dileriz.TTOD STANDINA ZİYARET

Başkanımız Sayın Prof. Dr. Mahmut Gümüş'ün (En sağda) liderlik ettiği ASCO 2018'deki Türk Tıbbi Onkoloji Derneği delegasyonu, ASCO tarafından ödüllendirilen Sayın Prof. Dr. Rejin Kebudi'yi (ortada) TTOD standında ağırladı.

Prof. Dr. Rejin Kebudi ile sohbet eden Başkanımız Sayın Prof. Dr. Gümüş ile üyelerimiz Sayın Prof. Dr. Gökhan Demir (En solda), Sayın Prof. Dr. Şuayip Yalçın (Soldan ikinci), Sayın Prof. Dr. Sadettin Kılıçkap ve Sayın Prof. Dr. Mustafa Özdoğan bu gurur verici büyük başarısından dolayı Sayın Kebudi'ye bir kez daha tebriklerini iletme fırsatını buldular.

‘BEST OF ASCO’ İSTANBUL’DA

Türk Tıbbi Onkoloji Derneği (TTOD), 100’ün üzerinde hekim grubuyla ASCO kongresine katıldı. Kanser araştırmalarında son gelişmeleri izlemek üzere Şikago’ya giden TTOD üyeleri, 23 Haziran’da, İstanbul Wyndham Grand Otel'de düzenlenecek “Best of ASCO” toplantısında, kongrede öne çıkan konuları ve kanser tedavisindeki son gelişmelere dair edindikleri yeni bilgileri meslektaşlarıyla paylaşacak.